Nocni Łowcy Wiki
Advertisement

Maryse Lightwood (z domu Trueblood) - Nocna Łowczyni i była szefowa Instytutu w Nowym Jorku. Wygnanie z Idrisu było karą za przynależność do Kręgu.

Biografia[]

Młodość[]

Wychowywała się w Idrisie razem ze starszym bratem, Maxem. Postanowił on jednak opuścić Clave, by związać się z Przyziemną, przez co Maryse była traktowana jak wyrzutek wśród swoich znajomych.

Po osiągnięciu odpowiedniego wieku została wysłana do Akademii, gdzie poznała i zaprzyjaźniła się z Valentinem Morgensternem. Zwerbował ją do tworzonej przez siebie grupy, która przekształciła się następnie w Krąg. Wkrótce poznała Roberta Lightwooda, za którego wyszła po ukończeniu nauki w Akademii. Para kontynuowała pracę na rzecz Kręgu i była znana z okrucieństwa, jakie okazywali Podziemnym (w czym dorównywali Valentine'owi).[1]

Po ślubie Jocelyn Fairchild z Morgensternem Maryse odkryła, że jest w ciąży. Urodziła syna, Aleca.

W 1989 roku Krąg udał się do Nowego Jorku. Zginęli członkowie rodziny Whitelaw, którzy stanęli w obronie lokalnych Podziemnych.[2]

Maryse i Robert byli jednymi z nielicznych, którzy nie opuścili Valentine'a. Wmówił jej, że ufa jej najbardziej ze wszystkich. Tak naprawdę powtarzał to każdemu, by zatrzymać ich przy sobie.

W 1991 roku Krąg rozpoczął Powstanie w czasie podpisywania Porozumień. Maryse poddała się ze względu na syna, który jej potrzebował. Podobnie jak pozostali, którzy zaprzestali walk, była przesłuchiwana Mieczem Anioła. Biorąc pod uwagę ich powiązania z wpływowymi rodzinami Nocnych Łowców i małe dziecko, Maryse i Robert otrzymali łagodne wyroki: zostali wygnani do Nowego Jorku, by prowadzić tamtejszy Instytut. Razem z nimi ukarany został Hodge Starkweather, który nie mógł opuszczać murów Instytutu.

Związek Maryse i Roberta zaczynał przechodzić kryzys. Mąż winił ją za ich ukaranie. Planował rozstać się z żoną, lecz wtedy okazało się, że po raz drugi jest w ciąży (urodziła córkę, Isabelle). Osiem lat po wydaniu wyroku Robert wdał się w romans z Annamarie Highsmith, którą kochał tak bardzo, że chciał zostawić dla niej rodzinę. Zmienił zdanie, gdy Maryse zaszła trzeci raz w ciąże. Mimo sprzeciwów nadała synowi imię Max, by upamiętnić swojego brata.

Kilka lat później przysłano do niej na wychowanie Jonathana Waylanda, którego uważano za syna ich dawnego przyjaciela - Michaela. Maryse kochała chłopca jak własnego syna; nadała mu przezwisko 'Jace', które odpowiadało mu bardziej od prawdziwego imienia.

Powrót do Nowego Jorku[]

Robert, Maryse i Max udali się do Alicante na podpisanie kolejnych Porozumień. Po powrocie do Nowego Jorku okazało się, że Alec i Isabelle poznali córkę Jocelyn i Valentine'a - Clary Fray. Dowiedzieli się, że Morgenstern żyje, a Jace jest jego synem. Maryse chciała, by chłopak dla swojego dobra opuścił Instytut. Tak naprawdę zależało jej na ochronieniu go przed gniewem Inkwizytora, Imogen Herondale.

Maryse próbowała odciąć się od Jace'a - bała się, że zdradzi ją tak samo, jak kiedyś Valentine.

Śmiertelna Wojna[]

Podczas spotkania Rady, na którym obecni byli również Lightwoodowie, Sebastian Verlac wspiął się na wieżę demonów i użył swojej krwi do przerwania czarów ochronnych.

Bo bitwie rodzina pochowała Maxa, zabitego przez Sebastiana w czasie ataku Valentine'a, który okazał się być Jonathanem Morgensternem.[3]

Powrót Sebastiana[]

Sebastian wykorzystał Znak Lilith, by manipulować Jacem i razem z nim zniknąć. Maryse za pomocą runy używanej kiedyś przez Valentine'a, namierzyła syna i poczuła ulgę, że żyje.

By pomóc w odnalezieniu Jace'a i Sebastiana, Maryse walczyła z Mrocznymi w Burren. Wkrótce po powrocie do Instytutu doszło do incydentu - Morgenstern za pomocą odciętych anielskich skrzydeł i listu przekazał im wiadomość "Erchomai", czyli "Nadchodzę".[4]

Mroczna Wojna[]

Po atakach Sebastiana na kolejne Instytuty, Maryse poleciła rodzinie spakowanie swoich rzeczy i przeniesienie się do Idrisu. Razem z pozostałymi Nocnymi Łowcami udali się na spotkanie Rady, by opłakiwać tych, którzy zostali przemienieni w Mrocznych. Wtedy też Jia Penhallow i Robert - pełniący funkcję Inkwizytora - przesłuchiwali Juliana, Livię, Ty'a, Dru Blackthornów i Emmę Carstairs, świadków ataku na Instytut w Los Angeles.

Maryse wspólnie z Robertem walczyła z armią Mrocznych i faerie. Byli szczęśliwi widząc Aleca, Isabelle i Jace'a, którym udało się wrócić cało z Edomu.

Po zakończeniu wojny Robert został w Alicane; Maryse wraz z dziećmi wróciła do Instytutu. Ostatecznie Lightwoodowie rozwiedli się.

Osobowość[]

Jest osobą gwałtowną, ale i dumną ze swojego pochodzenia. Troszczy się o swoje dzieci.

Chociaż należała do Kręgu, z czasem zmieniła swoje nastawienie do Podziemnych i z takim samym zaangażowaniem broniła ich praw, jak w przypadku Nefilim.

Wygląd[]

Maryse ma niebieskie oczy i czarne włosy. Alec odziedziczył po niej kolor oczu, zaś Isabelle najbardziej przypomina swoją matkę.

Umiejętności[]

 • Fizjologia Nefilim: Będąc Nocnym Łowcą Maryse posiada fizyczne i osobowościowe predyspozycje, które zawdzięcza krwi Razjela i Znakom z Szarej Księgi. Dzięki anielskiej krwi może używać run, które pomagają w czasie walki i nadają wyjątkowych zdolności, takich jak wyjątkowa siła, szybkość, zwinność, wytrzymałość i koordynacja.
 • Przywództwo: Jako szefowa Instytutu wywiązywała się dobrze ze swoich obowiązków. Skutecznie przewodziła innym i mogła liczyć na ich szacunek.

Relacje[]

 • Robert Lightwood: Pobrali się tuż po ukończeniu Akademii. Robert miał wątpliwości co do ich związku. Chciał odejść od żony, lecz dowiedział się o jej ciąży. Maryse, spodziewając się trzeciego dziecka, odkryła romans męża. Po śmierci Maxa Robert został Inkwizytorem. Kilka lat później rozwiedli się.
 • Alec Lightwood: Najstarszy syn Maryse i Roberta. Pomimo początkowego szoku zaakceptowała, że jest gejem.
 • Isabelle Lightwood: Najbliżej związana z matką. Dowiedziała się od niej o romansie ojca. Maryse nauczyła ją być samodzielną i silną kobietą. Z wyglądu przypomina matkę, poza kolorem oczu.
 • Max Lightwood: Imię otrzymał po bracie Maryse. Kochała go z całego serca. Jego śmierć doprowadziła ją do rozpaczy.
 • Jace Herondale: To Maryse wymyśliła jego przezwisko, które zaczął używać zamiast prawdziwego imienia. Po odkryciu prawdy o jego pochodzeniu starała się odepchnąć go od siebie, by nie zostać znowu zranioną.

Występowanie[]

Przypisy[]

 1. Miasto kości
 2. Ostatnia walka Instytutu Nowojorskiego
 3. Miasto szkła
 4. Miasto zagubionych dusz
Advertisement